چگونه یک باغ کوچک روی پشت بام داشته باشید؟

چگونه یک باغ کوچک روی پشت بام داشته باشید؟

در مناطق شهری، بیشتر خانه‌‌ها از نظر فضای باز مانند حیاط یا تراس محدود هستند. اگر می‌خواهید یک فضای دنج بیرون از خانه داشته باشید، ممکن است بخواهید یک باغ کوچک روی پشت بام ایجاد کنید. باغ های پشت بام راهی ایده آل برای زیباسازی شهری هستند که اغلب از آن فضا استفاده نمی‌شود.
با این حال، هنگام ایجاد باغ روی پشت بام، چند نکته را باید در نظر داشته باشید.

قوانین ساختمان را در نظر بگیرید

اول نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، قوانینمب اجاره ملک یا مقررات انجمن صاحبان خانه را در مورد استفاده از پشت بام بیابید. باغ های پشت بام ممکن است ممنوع یا نیاز به تعمیر خاصی داشته باشند و همیشه بهتر است قبل از صرف وقت و هزینه این موارد را بدانید تا ضرر نکنید.

با یک معمار و طراح مشورت کنید

 دوم، در اسرع وقت یک معمار یا پیمانکار را درگیر کنید. شما برای کل مراحل ساخت باغ نیازی به معمار یا پیمانکار ندارید، اما به آن‌ها نیاز خواهید داشت تا به شما بگویند که آیا ساختمان برای ساخت باغ روی پشت بام ایمن است یا خیر. برخی از ساختمان‌ها طوری طراحی شده اند که نمی‌توانند وزن اضافی را که باغ پشت بام اضافه می کند را تحمل کنند. ساختمان‌های دیگر ممکن است بتوانند وزن اضافی را تحمل کنند اما فقط می توانند وزن محدودی را تحمل کنند. یک معمار یا پیمانکار باید بتواند به شما بگوید که آیا این در مورد ساختمان شما صادق است یا خیر.

وزن کمتری روی پشت‌بام اضافه کنید

سوم، حتی اگر ساختمان شما بتواند از نظر ساختاری وزن بیشتری را تحمل کند، وزن باغ پشت بام شما در طراحی شما نقش دارد. سعی کنید تا حد امکان از وسایل کم وزن استفاده کنید. از ظروف پلاستیکی، فایبرگلاس یا فوم کاشت استفاده کنید و از به کار بردن سنگفرش اجتناب کنید. به جای خاک باغ از خاک سبک گلدان استفاده کنید. برای زهکشی به جای سنگ یا خرده سفال از بادام زمینی فوم فوم استفاده کنید.

بادگیر بودن پشت‌بام را در نظر بگیرید

چهارم، به خاطر داشته باشید که باغ پشت بام شما به طور قابل توجهی بادگیرتر از یک باغ معمولی خواهد بود. شما باید بادگیرهایی را در طراحی باغ پشت بام خود قرار دهید . سعی کنید برای باغ پشت بام خود از نرده ها یا بادگیرهای مشبک استفاده کنید.

شما نباید جریان باد را حذف کنید؛ فقط باید آن را کاهش دهید بادگیرهایی که به جای تلاش برای متوقف کردن کامل باد، جریان باد را مختل می کنند، موثرتر هستند. بادگیرهای محکم بیشتر در معرض وزش بادهای شدید قرار دارند تا بادگیرهایی که اجازه عبور جریان باد می دهند.

آبیاری گل‌ها را فراموش نکنید

پنجم، به این فکر کنید که چگونه می توانید آب را به باغ پشت بام خود برسانید. در آب و هوای گرم باغ پشت بام شما نیاز به آبیاری مکرر دارد و کشاندن سطل های سنگین آب به پشت بام جالب و کاربردی نیست. باید یک سیستم آب‌رسانی داخلی داشته باشید یا یک سیستم آبیاری خودکار نصب کنید. اگر این موارد را در نظر داشته باشید، متوجه می شوید که باغ پشت بام شما می تواند مکانی دوست داشتنی و عالی برای فرار از دغدغه‌ها و مشغله‌ها باشد.

 گیاهان مناسب بکارید

درختچه‌های بلند و مقاوم در برابر باد برای باغ پشت بام مناسب هستند و از وسایلی مانند مبل، فرش و میز در برابر باد و باران شدید محافظت می‌کنند؛ شما می‌توانید از آن‌ها به عنوان پوشش دهنده و حفظ کننده حریم خصوصی پشت‌بام استفاده کنید. گیاهان همیشه سبز مانند اولریا، فورمیوم، پیتوسپور و لورن خالدار در گلدان‌های بزرگ برای این کار مناسب هستند.

بامبو نیز در پشت‌بام‌هایی که زیاد بادخیز نیستند ارزش امتحان کردن دارد؛ استفاده از بامبو در پشت‌بام‌های بادخیزباعث می‌شود برگ‌های بزرگ آن بیش از حد در باد تکان بخورند و به علت جابه‌جایی و تکان فراوان، ریشه‌ها درون گلدان حفظ نمی‌شوند و گیاهان در گلدان های جدید خود قرار نمی گیرند.

توجه داشته باشید که شما همچنین به محافظت در برابر آفتاب نیاز خواهید داشت گل‌های بزرگ جلوی آفتاب مستقیم را در ساعاتی از روز خواهند گرفت.

از قرار دادن گلدان در مرکز پشت‌بام خودداری کنید و توجه داشته باشید گلدان کمتر بهتر به نظر می رسد. چسباندن گلدان‌ها به دیوارهای اطراف یا قرار دادن آن‌ها در قفسه‌ها به کاهش وزن دیوارها کمک می‌کند.

 وسایل را به دقت انتخاب کنید

کشف ظرفیت باربری و وزن یک پشت‌بام ساخته شده به راحتی امکان پذیر است، شما فقط باید به سند خانه یا مکان مورد نظر نگاه کنید. برای اطمینان بیشتر با یک مهندس سازه مشورت کنید که آنچه را که می توانید یا آنچه را که نمی‌توانید بر روی پشت‌بام پیاده‌سازی کنید محاسبه کند.

فضای پشت بام را ایمن نگه دارید

مطمئناً ایمنی در همه‌جا بسیار مهم است، بنابراین از آویزان کردن هر چیزی روی لبه و قرار دادن گلدان روی طاقچه‌ها خودداری کنید، مگر اینکه محکم شده باشند. آلاچیق ها، نرده ها یا سیم کشی باید به طور منظم، ایمن و ثابت نصب شوند و فرد طی یک زمان مشخص آن‌ها را به طور منظم از نظر استحکام بررسی کند.

حرف آخر

با کمی برنامه‌ریزی، خلاقیت و نوآوری می توان فضای پشت بام را به محلی برای استراحت، آرامش و سرگرمی تبدیل کرد. می‌توانید ایده‌هایی زیادی برای ساخت باغ در پشت‌بام بگیرید، جایی که یک فضای صمیمی در مکانی باز با استفاده از صفحات چوبی و اثاثیه نرم برای گوشه‌ای دنج و آرامش بخش ایجاد شده است. فضایی آرامش بخش و خنک را ایجاد می‌شود. فرش و مبلمان فضای باز مرزهای باغ را ایجاد میکنند و این در حالی است که احساس گرم خانه را در کنار آرامش به شخص القا می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *